Przystosowanie ryb do życia w wodzie prezentacja multimedialna

Pobierz

• W wodach słodkich występują też liczne rośliny oraz plankton.Obejrzyj film, a dowiesz się, dlaczego ryby świetnie czują się w wodzie.Strefa otwartej toni wodnej - scenariusz lekcji przyrody w klasie 6 z wykorzystaniem tablicy interaktywnej Zakres treści Przystosowania budowy ryb do życia w środowisku wodnym Czynności życiowe ryb Ssaki wodne i ich przystosowania w budowie zewnętrznej do życia w wodzie Cele lekcji Wiadomości Uczeń: - opisuje warunki świetlne panujące w strefie toni wodnej - nazywa elementy budowy zewnętrznej ryby - wymienia przystosowania ryb do życia w wodzie - wyjaśnia, jak odżywiają się .ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie, prędkość przepływu wody.. Klasa 4 Przyroda.. Program multimedialny "Poznaj Świat.Przystosowania ryb do życia w wodzie: - opływowy kształ ciała - ciało pokryte śluzem - obecność płetw - brak powiek - obecność pęcherza pławnego - linia boczna - zrośniećie czaszki z tułowiem Przystosowania płazów do życia na lądzie: - lekka czaszka - brak klatki piersiowej - rowzinięcie kończyn skocznych - powieki - obecność płuc - ciało.Zmiana prezentacji Przystosowanie ryb do życia w wodzie Lekcja przeprowadzona jest metodą grup eksperckich, która daje możliwość wypowiadania się każdemu uczniowi oraz dzielenia się z innymi wiadomościami, które wypracowała jego grupa..

Przystosowanie ryb do życia w wodzie.

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE VIPrezentacja w programie PowerPoint "Ryby" - omówienie budowy ryb na przykładzie karpia; przystosowanie ryb do życia w wodzie; ryby polskich rzek, jezior i stawów oraz ryby Bałtyku.. Jest tak samo waŜna dla utrzymania Ŝycia jak tlen i poŜywienie.. - narządy oddechowe: oskrzela - mają łuski ułożone dachowato - śluz zmniejszający tarcie - struna grzbietowa ciemniejsza od brzusznej - ubarwienie ochronne, obronne, odstraszające - płetwy : ogonowa, grzbietowa odbytowa parzyste: brzuszne piersiowe - nieruchome połączenie głowy z.c) W wodzie jest znacznie mniej tlenu niż w powietrzu d) W wodzie występuje ograniczona ilość światła 2.. Mimo tego, ogólna budowa wszystkich ryb jest podobna, co wynika z przystosowania do życia w .. 11.30 - 12.45 zajęcia laboratoryjne: podczas sekcji ryby, którą pod nadzorem edukatora przeprowadzą uczniowie zostaną omówione następujące zagadnienia: przystosowanie ryb do życia w wodzie, budowa zewnętrzna oraz budowa wewnętrzna .. Tylko w naszym vortalu znajdziesz ogrom wiedzy przedstawiony na slajdach .Plik przystosowanie ryb do życia w wodzie prezentacja.pdf na koncie użytkownika grable44 • Data dodania: 16 lis 2018 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Przystosowanie ryb do życia w wodzie..

Przystosowania ryb do życia w wodzie.

Życie w wodzie jest możliwe dzięki morfologicznym, anatomicznym i fizjologicznym.. Przystosowanie ryb do życia w wodzie: a) Opływowy kształt ciała b) Łuski c) Śluz d) Skrzela e) Pęcherz pławny f) Linia naboczna g) Płetwy: grzbietowa, ogonowa, brzuszne, odbytowa, piersiowe 3.. Jest to metoda zmuszająca każdego ucznia w klasie do aktywnej pracy.. Za pomocą tego narządu wydalniczego może sterować i kierować, nawet przy sile prądów wody.WODA Prezentacja [tryb zgodno ci] WODA.. Pobierz (pdf, 680,8 KB)Plik przystosowanie ryb do życia w wodzie prezentacja multimedialna.pdf na koncie użytkownika vampirechick • Data dodania: 24 lis 2018 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Przystosowanie ryb do życia w wodzie - narządy oddechowe: skrzela - mają łuski ułożone dachowato - śluz zmniejszający tarcie - struna grzbietowa ciemniejsza od brzusznej - ubarwienie ochronne, obronne, odstraszające - płetwy -- ogonowa,-- grzbietowa-- odbytowa Parzyste: brzuszne, piersiowe - nieruchome połączenie głowy z tułowiem - opływowy kształt ciała - oczy bez powiek Budowa wewnętrzna - pęcherz pławny - produkcja dużej ilości gamet - zapłodnienie zewnętrzne - są .Ryby w większości poruszają się dzięki ruchom tułowia i silnie umięśnionego ogona..

Rozpuszczalność soli w wodzie Odkryj karty.

śluzem, pomagają w zmniejszaniu oporu wody podczas przemieszczania się.Ryby są kręgowcami żyjącymi w wodzie.. Przystosowanie ryb do życia w wodzie - narządy oddechowe: skrzela - mają łuski ułożone dachowato - śluz zmniejszający tarcie - struna grzbietowa ciemniejsza od brzusznej - ubarwienie ochronne, obronne, odstraszające - płetwy -- ogonowa,.SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE VI Temat: Przystosowanie ryb do życia w wodzie.. Wyślij pocztą e-mail Wrzuć na bloga Udostępnij w usłudze Twitter Udostępnij w usłudze Facebook Udostępnij w serwisie Pinterest.. Większość cech umożliwiającym rybom życie w środowisku wodnym wynika z konieczności zmniejszenia oporu stawionego przez wodę .. W górnym biegu rzeki woda płynie bardzo szybko, jest przejrzysta, dobrze natleniona i zimna.. Przystosowanie roślin do życia .SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE VI Temat: Przystosowanie ryb do życia w wodzie.. Aby być zdrowym, kaŜdy z przeszło pięciu miliardów ludzi musi .Podsumujmy: • W wodzie panują inne warunki życia niż na lądzie.. Lekcja live z biologii o 10:30 transmitowana na żywo dla uczniów klasy 2 liceum ogólnokształcącego.. Ciało ryby pokrywa skóra i nabłonek.. Zawiera nie tylko same przystosowania ale również opis wędrówek ryb.. Zamieszkują morza ciepłe i podbiegunowe oraz wody słodkie - jeziora, stawy, rzeki i potoki górskie..

życie w wodzie 1 Koło fortuny.

Przystosowanie ryb do życia w wodzie.. Do tych najważniejszych należą : * w pokryciu ciała - skóra pokryta .. "Ryby poruszają się w wodzie za pomocą kończyn.. Pływanie na różnych głębokościach ułatwia pęcherz moczowy, który zmienia ciężar ich ciała.. przystosowaniom organizmów, takim jak: • Opływowy kształt ciała szybko pływających zwierząt oraz łuski niektórych ryb pokryte.. bezbarwna, bezwonna, pozbawiona smaku i kalorii jest niezbędna do Ŝycia wszystkim organizmom na ziemi.. Różnorodność środowisk życia ryb sprawia, że w przyrodzie występuje ogromne bogactwo ich form.. • Program multimedialny "Poznaj Świat.PRZYSTOSOWANIA RYB DO ŻYCIA W WODZIE Skrzela Płetwy Linia naboczna Pęcherz pławny Łuski Śluz Opływowy kształt ciała Barwa ciała.. Wsparcie kanału to całkiem ciekawe stwory.Prezentacja przydatna przy omawianiu ryb w szkole podstawowej.. Świat prezentacji to vortal zawierający prezentacje multimedialne przeznaczone nie tylko dla uczniów, ale i nauczycieli.. Cele operacyjne uczeń: wyszukuje w różnych źródłach materiały dotyczące przystosowania ryb do życia w wodzie, podaje.Bałtyckiego; prezentacja multimedialna; praca z kartą zadań oraz innymi pomocami dydaktycznymi (atlas, preparaty) 11.15 - 11.30 przerwa.. Etykiety: Cechy przystosowawcze ryby do życia w wodzie, Przyroda kl.Prezentacja w programie PowerPoint "Ryby" - omówienie budowy ryb na przykładzie karpia; przystosowanie ryb do życia w wodzie; ryby polskich rzek, jezior i stawów oraz ryby Bałtyku.. Woda.. Bez niej nie przetrwałby Ŝaden człowiek, Ŝadne zwierzę, Ŝadna roślina.. warunki życia w wodzie Połącz w pary.PRZYSTOSOWANIE RYB DO ŻYCIA W WODZIE - marca 01, 2017.. Cel główny: Poznanie cech umożliwiających rybom życie w wodzie.. Żyjące wśród podwodnych skał i roślin są spłaszczone.wskazywać i opisywać przystosowania ciała ryby do życia w wodzie (na podstawie obserwacji); wykazywać związek między trybem życia ryby a jej kształtem; opisywać budowę skrzeli i wyjaśniać mechanizm wymiany gazowej u ryb; rozpoznawać wybranych przedstawicieli ryb; oceniać znaczenie ryb.Budowa ryb i przystosowania do życia w wodzie będą głównymi tema.. Organizmy są przystosowane do przeciwstawienia się siłom szybko płynącej wody: glony i mchy przytwierdzają się do kamieni; ciało ryb jest silnie umięśnione, wydłużone; przyssawki u larw niektórych owadów, np. meszek, umożliwiają przyczepienie się do kamieni.Przydatność 75% Przystosowanie ryb do życia w wodzie.. Cele operacyjne uczeń: wyszukuje w różnych źródłach materiały dotyczące przystosowania ryb do życia w wodzie, podaje rodzaje płetw i ich funkcje,wg Jmorel.. Klasa 4 Przyroda..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt