Ptaki kręgowce zdolne do lotu notatka

Pobierz

Cele lekcji: Dowiesz się jakie miejsca zamieszkują ptaki; poznasz cechy charakterystyczne ptaków; przystosowanie tych zwierząt do lotu; dowiesz się w jaki sposób się rozmnażają i jak opiekują się potomstwem.. Jak latają: A) myszołowy B) jaskółki C) kolibry 4.Notatka: Ptaki są kręgowcami stałocieplnymi, które potrafią latać (lub, jak w przypadku strusi, potrafili ich przodkowie) i zamieszkują wszystkie ekosystemy świata.. Proszę, zapisz w zeszycie temat lekcji: TEMAT: Ptaki - kręgowce zdolne do lotu.. Cechą charakterystyczną ptaków jest pokrycie ciała piórami.. Cel: Znam środowisko życia, charakterystyczne cechy budowy i podstawowe czynności życiowe ptaków.. Pojęcie - stałocieplność.. Wymieniam cechy budowy umożliwiające ptakom lot.. Ciało ptaka pokryte jest piórami .Temat: Ptaki - kręgowce zdolne do lotu.. Bardzo proszę o zapoznanie się z materiałem na str.119- 124.. Proszę zapisać w zeszycie poniższą notatkę: Dział 4 - PTAKI I SSAKI Lekcja Temat: Budowa ptaków.. Występują na wszystkich kontynentach iLekcja 6.. Upierzenie, czyli pokrycie ciała piórami nadaje ptakom opływowy kształt ciała i umożliwia latanie.Temat: Ptaki- kręgowce zdolne do lotu.. Witam Was!. - żyją na wszystkich .Przystosowania ptaków do lotu - szereg cech anatomicznych, morfologicznych i fizjologicznych umożliwiających ptakom lot.. Budowa i przystosowania ptaków do lotu..

Temat: Ptaki - kręgowce zdolne do lotu.

Ptaki to pierwsza gromada zwierząt stałocieplnych.. Omawiam środowiska życia ptaków.. Wasza praca ograniczy się do jej przeczytania i utrwalenia zagadnień dotyczących ptaków.. Najważniejsze spośród nich to: aerodynamiczny kształt; kończyny przednie przekształcone w skrzydła; asymetryczne pióra; pneumatyczne kości (wypełnione powietrzem)Temat: Ptaki - kręgowce zdolne do lotu.. Zapoznaj się z tematem z podręcznika str.119- 121.. Poprowadzi ją nauczycielka Juli.rysunków (podręcznik, str.120 -121), a następnie uzupełnij notatkę z lekcji: 1.. Obejrzyj prezentację, którą dla Ciebie przygotowałam:Ptaki są kręgowcami stałocieplnymi, które potrafią latać (lub, jak w przypadku strusi, potrafili ich przodkowie) i zamieszkują wszystkie ekosystemy świata.. Przystosowania ptaków do lotu to m.in. pokrycie ciała piórami, kończyna przednia przekształcona w skrzydło, obecność grzebienia na mostku, lekki szkielet, obecność worków .Ptaki - to kręgowce stałocieplne.Jako jedyne zwierzęta, posiadają pióraoraz opanowały zdolność do lotu.Posiadają cztery kończyny, przy czym przednie są przekształcone w skrzydła, ich szczęki z kolei przekształciły sięw dziób.. Dalszy ciąg tematu będziemy kontynuować w kolejnym tygodniu.. Temat: Ptaki - kręgowce zdolne do lotu.. Znam budowę i rodzaje piór..

2.Temat: Ptaki- kręgowce zdolne do lotu.

Jest to charakterystyczny sposób poruszania się większości tych zwierząt.. Temat dzisiejszej lekcji str.119 - 124.Tym razem z okazji Dnia Dziecka, całą notatkę macie przygotowaną przeze mnie.. Wyjaśnij, co to znaczy, że ptaki są zwierzętami stałocieplnymi.. Następnie obejrzeć prezentację: .. Notatka do zeszytu: Ćw.1, 2, 3 i 4 str 124 Obowiązuje wypełnianie zeszytu ćwiczeń, kto posiada.Temat: Ptaki - kręgowce zdolne do lotu.. Występują niemal na całej Ziemi.. Klik -----> Wszystkie ptaki są potomkami latających gadów, które wymarły 66 milionów lat .Ptaki są zazwyczaj zdolne do lotu, choć niektóre gatunki są wtórnie nielotne - ich układ pokarmowy oraz oddechowy są przystosowane do tej zdolności.. Temat: Ptaki - kręgowce zdolne do lotu.. Dzięki stałocieplności ptaki mogą żyć zarówno na gorących pustyniachZapamiętaj.. Na początku ważne pojęcie: STAŁOCIEPLNOŚĆ- to zdolność do utrzymania stałej temperatury ciała, niezależnie od temperatury otoczenia.. Budowa i rodzaje piór.Temat PTAKI - KRĘGOWCE ZDOLNE DO LOTU Ptaki to kolejna grupa kręgowców, tym razem o stałej temperaturze ciała.. Systematyka gromady ptaków: a) Bezgrzebieniowe - brak grzebienia na mostku( w klatce piersiowej ) czyli nie potrafią latać np. strusie, kazuary, kiwi.Ptaki - kręgowce zdolne do lotu Przeczytaj treść tematu "Ptaki - kręgowce zdolne do lotu" (str. 119 -124) i odpowiedz na pytania..

Dziś omówimy ptaki.

Proszę przeczytać pierwszy temat z działu "V Kręgowce stałocieplne" tj. strony 118 - 124.. Rozmnażają się przez składanie i wysiadywanie otoczonych twardą skorupą jaj.Temat lekcji: Ptaki- kręgowce zdolne do lotu.. Szkielet ptaków zbudowany jest z kości pneumatycznych (czyli mających przestrzenie powietrzne).. Cele: zapoznanie się ze środowiskiem życia, budową, czynnościami życiowymi ptaków.. Zadanie do wykonania: Otwórzcie podręczniki na str.119.. Omawiam wymianę gazową u ptaków.. Następnie zapiszcie w zeszycie temat i cel lekcji oraz przepiszcie poniższą notatkę.. Temat mieści się na str. 119-121 w podręczniku.Temat: Ptaki - kręgowce zdolne do lotu 11 .05.2020 Cele lekcji: - Potrafisz podać środowisko życia ptaków - Wiesz jakie są charakterystyczne cechy ptaków, oraz ich przystosowania do lotu - Potrafisz opisać sposób rozmnażania i rozwój ptaków.Ptaki są kręgowcami przystosowanymi do lotu.. Lekcja live z biologii o 14:15 transmitowana na żywo dla uczniów klasy 6 szkoły podstawowej.. Przystosowania ptaków do lotu to m.in. pokrycie ciała piórami, kończyna przedniakręgowce zdolne do lotu Modraszka zwyczajna Wróbel Zad.. Do ich swoistych cech należą m.in. pokrycie ciała piórami, przekształcenie kończyn przednich w skrzydła, obecność dziobu, budowa i funkcja aparatu oddechowego, cechy szkieletu zapewniające lekkość oraz wytrzymałość, wysoka (40-50°C) i stała temperatura ciała.- dowiesz się, gdzie żyją ptaki, - poznasz cechy charakterystyczne ptaków oraz ich przystosowania do lotu, - dowiesz się, jak rozmnażają się ptaki i jak opiekują się swoim potomstwem..

Gdzie żyją ptaki?

Ptaki w toku ewolucji wykształciły wiele przystosowań do lotu.. Po zapoznaniu się z tekstem , celem utrwalenia wiadomości , proszę o sporządzenie notatki w zeszycie.TEMAT: Ptaki - kręgowce zdolne do lotu.. Ptaki ( - gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców- istnieje około 10 tys. gatunków.. Dzisiaj zalecam pracę z podręcznikiem.. Wyjaśnij w zeszycie termin stałocieplność.. Notatka w zeszycie: ( podr.. Ptaki to zwierzęta stałocieplne, które żyją na wszystkich kontynentach i zamieszkują prawie wszystkie typy środowisk.. Poza tym odznaczają się wysoką aktywnością metaboliczną.. Po przeczytaniu tematu powinniście umieć odpowiedzieć na pytania: Ptaki - kręgowce zdolne do lotu.. Jak zrobic karme dla ptakow i dokarmianie ptakow zima wazna zasada%21Materiał o ptakach dla klasy szóstejPTAKI to zwierzęta, których przednie kończyny stanowią skrzydła.Tylne kończyny mają cztery palce, trzy skierowane do przodu i jeden do tyłu.Ptaki nie mają zębów a dzioby są zróżnicowane w zależności od pokarmu, którym żywi się ptak.. Ptaki są .. to znaczy utrzymują stałą temperaturę ciała, niezależnie od temperatury otoczenia.. Zaczynamy nowy dział "Kręgowce stałocieplne".. Co to znaczy, że ptaki są stałocieplne?. Skrzydła pozwalają na wytworzenie siły nośnej, która przeciwdziała grawitacji i .budowa i przystosowania ptaków do lotu rodzaje piór i ich budowa wymiana gazowa rozmnażanie i rozwój opieka nad potomstwem Temat: Ptaki - kręgowce zdolne do lotu.. Przystosowania do lotu.. Gdzie żyją ptaki?. Ptaki mogą latać, ponieważ ich przednie kończyny są przekształcone w .. Cele lekcji: wykazanie różnorodności środowisk życia ptaków .. Notatka do zeszytu 1.. Miejsce występowania.. Najbardziej charakterystyczną cechą ptaków jest posiadanie skrzydeł, które są pokryte piórami.. 19/05/20 Drodzy uczniowie zaczynamy nowy rozdział: Kręgowce stałocieplne..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt